Dřevokazný hmyz nenapadá pouze lesy a parky, ale zavítat může i k vám. Jak poznáte, že si za svůj nový domov vybral zrovna váš nábytek a jak se zachovat při podezření z nezvané návštěvy?
Červotoč, hrbohlav, tesařík – poznáte, když napadnou váš nábytek? Jejich rozlišení je důležité, abyste správně zvolili způsob, jakým proti nim chcete bojovat.
Červotoč umrlčí a červotoč proužkovaný
Když se řekne dřevokazný hmyz, spousta lidí si jako první vybaví červotoče. V našich podmínkách se nejčastěji vyskytuje červotoč umrlčí a červotoč proužkovaný, občas se můžete setkat také s červotočem kostkovaným nebo hnědým. Boj proti nim se ale příliš neliší. Nejčastěji napadá dřevěné stropní trámy, staré skříně a krovové dřevěné konstrukce.
Jak poznat červotoče
Nábytek napadený červotočem má v sobě vykousanou celou strukturu chodeb, které vytváří larvy červotoče. Často si chodeb dlouho nevšimnete, protože nenarušují vnější vrstvu dřeva. Jakmile se ale z larvy stane dospělý jedinec, vykousá si ven otvor o velikosti 0,5–2 mm, kterým dřevo opustí. Činnost larev poznáte i po sluchu – při vykousávání larvy jemně ťukají, jak naráží hlavou do dřeva.
Jak s ním bojovat
Jako prevence před červotočem funguje povrchová úprava dřeva. Proto je potřeba pravidelně nábytek kontrolovat a obnovovat nátěr. Jakmile se objeví neošetřená trhlina, stane se vstupní bránou pro nakladení vajíček.
Pro likvidaci dřevokazných škůdců se využívá mikrovlnné záření, které by se dalo připodobnit záření z mikrovlnné trouby. Je důležitě upozornit, že sice zabije všechny škůdce, nebrání ale jejich návratu. Po ozáření je proto důležité dřevo ochránit impregnací chemickými prostředky. Červotočí larvy ani jejich vajíčka nepřežijí teplotu nad 35 °C.
Méně napadané kusy nábytku můžete máčet ve speciálním roztoku, který jde běžně koupit v drogériích. Dostane se do dřeva vykousanými chodbičkami a roztoče zahubí. Pokud ale máte napadený velký kus dřeva, doporučujeme se obrátit na odborníky.
Hrbohlav parketový
Malý červenohnědý brouk napadá především tvrdé dřevo, jako je dub, akát, jírovec, ale také vinnou révu a jasan. Často se s ním můžete setkat u nábytku z masivu. Samičky kladou svá vajíčka do příčných řezů, trhlin a dalšího drobného porušení dřeva.
Jak poznat hrbohlava
Objevuje se nejčastěji v dřevěných podlahách, často přežijí i zpracování dřeva a můžete ho mít i v čerstvě položených parketách. S hrbohlavem se setkáte primárně u dubového nábytku, kromě zmíněné podlahy může žít i ve starých skříních, psacích stolech, či mobiliáři. Poznáte ho opět podle výletových otvorů, které jsou ale ještě menší, než ty červotočí (cca 1 až 2 mm).
Jak se škůdci bojovat
Ozařování celé podlahy by pro vás bylo finančně náročné, proto doporučujeme ozařovat pouze okolí výletových otvorů. Hrbohlava zahubí teplota nad 65 °C. I když je možnost, že se při částečném ozařování hrbohlava úplně nezbavíte, výrazně tím snížíte jeho aktivitu. Následně se chemicky ošetřuje celá podlaha.
A v příštím díle zjistíte, jak postupovat při likvidaci tesaříka a dřevokaze.