Jak smontovat / složit nábytek

U každého nábytku, který u nás zakoupíte a dovezeme Vám jej vlastní dopravou je přibalen montážní návod. Pokud má komoda, skříň, postel či regál nebo psací stůl balení, které obsahuje více krabic. (Stává se, že větší skříně jsou baleny i v 6 krabicích) najdete montážní návod v jedné z krabic.

Nejdůležitější je před vlastní montáží rozbalit příslušné krabice, kde jsou rozložené jednotlivé díly nábytku a roztřídit si to podle velikostí a před vlastní montáží si pozorně prostudovat návod. Na přední straně montážního návodu na nábytek se většinou nachází seznam a počet spojovacího materiálu a i s měřítkem metru – kde si jednotlivé šroubky můžete přeměřit, zda to jsou ty správné kusy a také seznam jednotlivých částí nábytku a rozměry a číslování jednotlivých dílů. Toto je důležité i pro případnou reklamaci – pokud je něco poškozeno – nafotíte nám poškozený díl a podle čísla na montážním návodu nám zašlete číslo tohoto dílů, abychom měli přesný díl, který je určený k reklamaci. Na některých návodech je vyznačen i orientační čas potřebný ke složení, také tam bývá uvedeno kolik je zapotřebí počtu osob a jaké budete potřeboval nářadí… (většinou je potřebné kladívko, plochý a křížový šroubovák, vodováhu a metr).

143820-2

Pokud máme všechny díly již roztříděné a seznámili jsme se s montážním návodem, můžeme zahájit vlastní montáž nábytku. Postupujeme podle jednotlivých bodů montáže na návodu. Ve většině případů se začíná sestavením korpusů, ať již skříně, regálu či postele. Poté šuplíků a nakonec se přimontují dveře. Při sestavování nábytku je vhodné mít dostatek rovného prostoru nejlépe na měkkém povrchu – koberec. Pokud je povrh tvrdý (dlažba, plovoucí podlaha, apod.), je potřeba pod nábytek něco dát, aby se nepoškodil – například obal (karton) z nábytku, ale zbavený případných kovových sponek, které se občas k zavření krabice používají. Na tomto měkkém povrchu si rozložíme hlavní části nábytku a začínáme vlastní montáž. Většinou již dnes používány zámky se spojení např. boku skříně se dnem nebo jinou části, kdy na jednu stranu našroubujeme čepy (tyčinky na jedné straně se závitem a na druhé straně s takovým malým kloboučkem a na druhé straně se díra z boku cca. Velikosti 2 cm, kam se vloží zámek, po spojení těchto dvou částí se tyčinka vsune do zámku a zámek se pomocí šroubováku otočí dle šipek a utáhne a zamkne. Před spojením nezapomeňte a přiložené dřevěné kolíčky, které vytváření správný distanc a zesilují spojení proti namáhání ve střihu. Po sestavení korpusu, korpus otočíme tak aby přední strana nábytku opatřená většinou ABS hranou byla směrem dolů – na podlaze a zadní strana byla nahoře. Některé kolekce nábytku mají sololit, který se přiloží na zadní stranu a přibije se malými hřebíčky ke korpusu, některé druhy nábytku mají sololit, který se nasune z jedné strany korpusu do připravených drážek a teprve potom se zavře některým z dílů – spodní dno, nebo horní částí. Jakmile sololit usadíme, je velice důležité přeměřit metrem protilehlé rohy (do kříže). Tyto dvě míry musí být stejné, aby nedošlo ke zkroucení skříně, která by potom nebyla sestavena do pravého úhlu a tím pádem by neseděli ani dvířka, ani případné šuplíky na nábytku. Teprve pokud se přesvědčíme, že tyto dvě míry jsou opravdu stejné, můžeme přistoupit k zatlučení hřebíčku do zadní části korpusu nábytku.

Poté již můžeme nábytek postavit tak jak bude stát ve své normální poloze a dle návodu přimontujeme případné pojezdy na šuplíky – zde je velice důležité si pozorně prostudovat návod, abychom nedali pojezdy například obráceně, nebo je nepřehodili  zprava do leva apod. Většinou je to celkem dobře naznačeno i v detailech montážního návodu. Po úspěšném připevnění pojezdů k šuplíkům a na vyznačené místa ve skříni, komodě, ap., nasuneme šuplíky do pojezdů, někde je nutné je ještě zboku malými šroubky zafixovat, aby se nepohybovali. Vyzkoušíme párkrát jejich funkci vytažením a zasunutím šuplíku, abychom se přesvědčili, že pojezdy a šuplíky fungují bez problému a bez nějakého výraznějšího odporu. Na lepších typech pojezdů je možné i nastavit pomocí šroubováku šuplík, tak aby byl umístěny tak jak má být - uprostřed, aby byla po stranách stejná mezera. Poté připevníme případné police, připravené dvířka, na které našroubujeme panty a úchytky. Panty na dvířkách nasuneme na připravený protikus, který přišroubujeme na vyznačené místa na korpusech. Jakmile dvířka připevníme, posuneme skříň, komodu, postel aj., na místo kde se bude nacházet a vycentrujeme. Pokud je podlaha křivá a nábytek nestojí pevně, tak pokud jsou nožičky vysouvací, tak je vystředíme tak aby korpus byl ve všech svislých stranách ve váze. Pokud korpus nábytku nemá vysouvací (štelovací) nožičky, tak je budeme muset podložit. Teprve potom si vycentrujeme dvířka – většinou jsou na každém pantu šroubky na centrování – jedním posouváme dvířka doprava a doleva. A nahoře a dole jsou šroubky, kterými můžeme zafixovat polohu dvířek nahoru a dolů. Jednoduchým utažením, či povolením šroubku nastavíme dvířka tak, aby byla souměrná s korpusem. Pokud se jedná o vyšší skříň či regál, bývá součástí balení i plastový pásek se šroubky a hmoždinkou. Tento pásek se použijeme v případě, že by hrozilo převrácení nábytku, ať již tím že je vysoký a nestabilní, nebo pokud je reálná možnost, že by tento kus nábytku mohlo na sebe převrhnout malé dítě. Připevňuje se horní část nábytku pomocí šroubku, a druhá straně se připevní do zdi pomocí hmoždinky a šroubku. Tím se zajistí stabilita. Doporučujeme pokud máte malé děti.

Pokud se jedná o sestavu více kusů nábytku, která bude vedle sebe a bude tvořit nějaký komplet, např. obývací stěnu, předsíňovou sestavu, dětskou stěnu či pracovnu, je možné mezi sebou navzájem tyto kusy nábytku spojit, aby tvořili jeden celek. V hobby obchodech si můžete k tomuto spojení zakoupit spojovací matriál k tomuto určený – je nutné ale provrtat jednotlivé korpusy a prostrčit tento šroub a z druhé strany utáhnout a tím dosáhnout pevného spojení. Nebo si vzít šroub do dřeva – vrut, který nesmí být delší než se součet 2 boků, které se vzájemně dotýkají a např. v místě kde je umístěna police, jednoduše tyto dva boky sešroubovat – po zasunutí police není toto spojení vidět, na rozdíl od předchozího řešení.

U skládání nábytku je dobré být trpělivý, pořádně si roztřídit jednotlivé segmenty a části nábytku, tak aby nedošlo k záměně – někdy to pasuje a před dokončením zjistíte, že nenasadíte dvířka, nebo šuplík, že máte přehozený bok skříně, či spodek s hořejškem. Pozor také u šuplíků, důsledně sledujte montážní návod, protože i každá malá vyvrtaná dírka má své místo – obrátíte zadní stěnu šuplíku a později zjistíte, že pojezd šuplíku, který se montuje ze spodu, potřebuje ze zadu jednu dírku do která se zasune a dírka je na druhé straně a šuplík je potom velice těžké rozdělat. Lepší už je vyvrtat novou dírku ze zadní strany.

Doufáme, že Vám tento popis k sestavování / skládání nábytku pomohl a montáž Vám půjde bez problémů a nábytek od nás Vám bude dlouho sloužit a přinášet radost.