Roztoče bohužel najdete v každé domácnosti, a pokud si myslíte, že nad nimi zvítězíte tradičním úklidem, jste na omylu. Jak nad nimi tedy vyzrát?
Roztoči, a to zejména prachoví, jsou malé potvůrky, které okem nespatříte. Alergici však jejich přítomnost rozhodně pocítí. Jak? Například svěděním kůže nebo zánětem spojivek. Připravili jsme pro vás několik rad, jak roztoče v domácnosti eliminovat.
Já jsem roztoč, těší mě
Tito paraziti jsou obsáhlým řádem. Jejich velikost se pohybuje od několika mikrometrů až po centimetry. V domovech je vaším úhlavním nepřítelem roztoč prachový, jehož velikost dosahuje 0,2-0,4 mikrometrů. Pouhým okem jej tedy neuvidíte.
Délka života samce je 20-30 dnů. Samička může žít až 10 týdnů a za tu dobu naklade 60-100 vajíček. Jejich nejoblíbenější potravou jsou částečky odumřelé kůže, která se nejvíce vyskytuje v ložním prádle a na matracích. Kromě těchto míst je pro ně rájem i koberec, záclony nebo plyšové hračky.
Alergie na roztoče prachového
Alergie vzniká v okamžiku nedostatečně silného imunitního systému. Lidské tělo nepřiměřeně reaguje na látky, které jsou pro jeho organismus cizí. Látka, která vyvolává alergii je alergen. Lidé, kteří trpí alergií na prachové roztoče, nejsou alergičtí přímo na ně, ale na jejich výkaly.
Jak se alergie projevuje?
- Svědí nebo vám slzí oči.
- Máte pocit ucpaného nosu.
- Kýcháte, kašlete a máte vodnatou rýmu.
Kde se roztočům daří
Jestliže máte v bytě 25 °C a vlhkost vzduchu 75 %, připravili jste pro roztoče prachové ty správné podmínky. Vysoká vlhkost vzduchu je pro ně důležitá, protože vodu přijímají celým povrchem svého těla. Ideální je pro ně i tmavší prostředí.
Nejčastěji je najdete v ložnici (matrace, polštáře, přikrývky), ale také v obývacím pokoji v čalouněném nábytku, na záclonách, závěsech, kobercích a plyšových hračkách. Ložnice je však jejich semeništěm, jelikož se jich zde vyskytuje až 80 %. Odtud postupují dál do domu. A proč zrovna ložnice? Protože:
- V posteli najdou nejvíce potravy (šupinky kůže).
- Každý večer si užívají dostatek tepla z lidského těla.
- Mají dostatečný přísun vlhkosti z lidského dechu a potu.
Jak se můžete bránit?
Roztočů se zřejmě nikdy stoprocentně nezbavíte, ale můžete výrazně eliminovat jejich výskyt. Jak na to?
Pravidelně vysávejte
Jestliže se nedokážete vzdát koberce, zvolte si takový, který má krátký vlas. Vysávejte jej každý týden vysavačem s HEPA filtrem a mikrofiltry. Stejným vysavačem můžete vysát i čalouněný nábytek.
Perte na co nejvyšší teploty
Ložní prádlo pravidelně měňte a perte na maximální teplotu, kterou doporučuje výrobce. Nejméně však na 60 °C. To je teplota, při níž dochází k ničení bakterií. Jestliže má vaše pračka parní funkci, nebojte se ji využít.
Pečujte o matraci
Matraci bohužel nevyperete, takže o mokré čištění je nejlepší požádat odborníky. Mokré čištění provádějte alespoň 2× do roka. Při vysávání koberce či podlah vysajte i matraci. Každý měsíc ji vyvětrejte a otočte. Při výběru matrace vsaďte na studenou pěnu či latex. Jedná se o prodyšné materiály, které eliminují výskyt roztočů. Vyplatí se sáhnout i po materiálech či chráničích s antibakteriální úpravou.
Upravte domácí podmínky
Snažte se vlhkost v místnosti udržovat v létě mezi 45-65 % a v zimě mezi 40-60 %. Pravidelně větrejte a snažte se do místnosti pustit co nejvíce slunečního světla, pokud to jde. Zbavte se lapačů prachu, jako jsou těžké závěsy, dekorační polštářky, plyšáci a podobně. Pravidelně utírejte prach, a to i na špatně dostupných místech.
Využijte sílu mrazu i slunce
Textilie, které to umožňují, můžete nechat v zimě vymrznout venku. V létě je můžete naopak nechat provětrat na přímém slunci. V případě plyšových hraček je možné využít mrazák, do kterého je na 6 hodin umístíte.
Pamatujte, že důkladná péče o domov se projeví i na vašem zdraví.