Jak vybavit společný pokoj pro holku a kluka? Přinášíme několik tipů, na co se zaměřit

Zařizujete dětský pokoj pro sourozence opačného pohlaví? Každý z nich by si pravděpodobně přál vlastní místnost, ale ne vždy je to možné. Ač se zdá náročné vybavit pokoj tak, aby byli oba spokojení, není to nemožné.

I přes své nevýhody přináší společný pokoj i něco pozitivního – děti se například naučí ohleduplnosti a spolupráci. Také spolu budou více komunikovat, což může utužit jejich vztah. Připravte se ale i na možné hádky.

Dnes už se při zařizování dětských pokojů striktně nedodržuje pravidlo, že kluci mají rádi modrou a holky zase růžovou. Naopak – v módě jsou neutrální barvy, které se líbí všem. Zdi můžete vymalovat třeba bílou barvou a ozvláštnit nálepkami geometrických tvarů v šedé či zlaté barvě. Oblibě se těší také bílý dětský nábytek či šedé závěsy. Co vás ještě může potkat při zařizování dětského pokoje pro kluka a holku?

Snažte se využít společný prostor co nejlépe. Pomohou třeba vyvýšené postele

Pokud každé z ratolestí vyžaduje jinou barvu a styl, pokuste se nalézt kompromis a vyhovět alespoň částečně oběma, ovšem se zachováním podobného stylu. S jednoduchým nábytkem v neutrálních odstínech ale nikdy nešlápnete vedle.

detska-patrova-postel-benjamin

Jakou dětskou postel vybrat? Obzvlášť při nedostatku prostoru se zaměřte na dětské palandy. Zeptejte se ale nejprve svých dětí, jak by si to představovaly. Pokud s palandou nemají problém a dokážou se dohodnout na tom, kdo bude spát nahoře – což často bývá oříšek – máte vyhráno. V opačném případě se pokuste vymyslet, jak do dětského pokoje zakomponovat dvě postele.

 

Anebo zvolte něco mezi – pokud budou postele zvýšené a bez spodního lůžka, najde se pod nimi spousta místa třeba na další nábytek nebo uskladnění hraček a dalších nezbytností. Navíc odpadnou dohady o spaní na horním patře.

detska-rozkladaci-postel

Dopřejte svým dětem trochu soukromí – jde to i v rámci sdíleného pokoje

Další možností je rozkládací postel, kdy je jedno lůžko umístěno trochu výše a druhé se na noc jednoduše vysune – a to i s matrací, případně dokonce s připravenou pokrývkou a polštářem.

Každý ze sourozenců by měl také mít svůj koutek. Může to být třeba pohodlné dětské křesílko s lampičkou a malou knihovnou, koutek s pohovkou a sportovními plakáty a podobně. Nezapomeňte také na psací stoly – ať už teď, nebo do budoucna. Vaše ratolesti by se rozhodně neměly střídat o jeden stůl. Přemýšlejte o rostoucím nábytku – tedy o psacím stole a židli, které porostou s vašimi dětmi. Vyhnete se tak častému nakupování nového nábytku.

Přece jen se nedokážou dohodnout? Pomůže třeba přepažení místnosti

Abyste předešli hádkám, neumisťujte do pokoje televizi. Vaši potomci se málokdy shodnou na jednom programu, stejně jako na čase, kdy má být televize zapnutá, nebo kdy je potřeba ticho.

Pokud si budou vaše ratolesti stěžovat na nulové soukromí a vy jim nemůžete dopřát samostatné pokoje, existuje ještě možnost místnost přepažit například skříněmi, anebo posuvnými stěnami. Pokoj pro dvě děti tak alespoň částečně bude působit jako dvě samostatné místnosti.

Nevíte, jak nejlépe naložit s dětským pokojem tak, aby byl jeho prostor využit naplno? Nebojte se požádat o pomoc interiérového designéra. Vždy ale poslouchejte přání svých dětí a nechte je, aby se do vybavování pokoje zapojily.

Názor vašich děti je důležitý – v pokoji budou trávit spoustu času

Snažte se pokoj zařídit v neutrálních barvách a umožněte svým ratolestem, aby do vybavení svého společného pokoje mohly mluvit. Vždy také můžete požádat o pomoc designéra.