Koupelna je místem očisty těla i duše, zdrojem osvěžení v horkém létě i prohřátí těla v zimě. Pro mnohé také představuje koupelna jediný prostor, kde je možné relaxovat pouze ve společnosti sebe sama.
Dlužno dodat, že koupelna je rovněž kouzelným místem, odkud ženy vycházejí krásnější a muži oholení a voňaví. Proto si koupelna i během zařizování zaslouží vaši pozornost. Vybavit koupelnu, ať už větší nebo malou, vyžaduje kromě nezbytných peněz v rozpočtu také chvíli plánování a logické uvažování.
Dobrý plán je základ
Úplně prvním krokem by měla být tvorba plánu. Doslova. Buď na čtverečkovaný papír, nebo pomocí libovolného počítačového programu k tomu určeného, si přesně rozkreslete dispozice vaší koupelny. Čím pečlivější v této fázi budete, tím méně pravděpodobná bude situace, ve které se vám o půl centimetru nevejde na určené místo skříňka či polička.
Koupelnová dilemata
Větší rozpory, které se týkají zařízení koupelny, jsou celkem 3:
WC v koupelně, nebo samostatně?
WC je vždy lepší samostatné, ve zvláštní místnosti. Nařizují to dokonce zákonné normy, podle kterých musí být v bytě s více než dvěma pokoji (pozor, počítá se sem i kuchyň) WC oddělené od koupelny. Toaleta v koupelně je pak přípustná pouze pokud bude v rámci obytného prostoru alespoň jedna další v oddělené místnosti.
Vanu, nebo sprchový kout?
Tady záleží především na vašich preferencích a samozřejmě i na prostorových dispozicích koupelny. Nejmenší standardní obdélníková vana má rozměry 140 × 70 cm, u rohové vany je to 125 × 125 cm a sprchový kout minimálně 80 × 80 cm. I tady se však dá najít kompromis: například sedací vana, která je kratší než ta standardní, nebo kombinovaná vana se sprchou, krytá vanovou zástěnou.
Kam s pračkou?
Pračka umístěná v koupelně je tak trochu tradiční záležitost. Pokud máte ale koupelnu skutečně ve velikosti XXS, nebojte se překročit hranice konvencí a pračku si dejte například do kuchyně nebo do kumbálu na chodbě.
Nezbytné vybavení, které patří do každé koupelny
Ať už máte koupelnu malou nebo velkou, jsou věci, které by každá správná koupelna prostě mít měla. Poté už záleží jen na tom, jak je uspořádáte a jestli, případně čím, je ještě doplníte. Kromě umyvadla a vany či sprchového koutu by v koupelně mělo v každém případě být:
- zrcadlo nebo zrcadlová skříňka,
- úložné prostory – skříňky, poličky či boxy,
- správné osvětlení,
- věšák na ručníky.
Budiž světlo
Koupelna jakékoliv velikosti potřebuje, kromě výše uvedeného, také dostatek světla. Kvůli přirozeně vlhkému prostředí musí být samozřejmě veškeré světelné zdroje určené speciálně do koupelen. Důležité je zejména správně nasvícené koupelnové zrcadlo: světla zde musí být dost a nesmí zkreslovat. Do větších koupelen se pak bude hodit rozmístit více nástěnných svítidel, do menší koupelny stačí stropní, ideálně bodové, osvětlení.
Když máte koupelnu jako z domečku pro panenky
Koupelny o výměře sotva několik metrů čtverečních nejsou ani v dnešních moderních bytech výjimkou. Není to ale také žádný neřešitelný problém – stačí vzít rozum do hrsti, přizvat na pomoc několik optických triků a i do té nejmenší koupelny dostanete všechno, co potřebujete.
Kouzla a triky optiky
Největším nepřítelem malých koupelen jsou tmavé barvy: těch byste se proto měli vyvarovat. Prostor naopak opticky zvětší světlé obklady ve velkém formátu, položené podélně. Ještě lepšího efektu dosáhnete, pokud sladíte do stejné barvy jako obklady i podlahu. Velkým pomocníkem při optickém kouzlení jsou také zrcadla – čím větší, tím lepší.
Chytře rozmístěný koupelnový nábytek
V malé koupelně je nezbytné zacházet s prostorem ekonomicky a hlavně chytře. Využijte každé vhodné místo: ideálním řešením je například umyvadlová skříňka, která poskytne úložný prostor a zároveň příhodně skryje sifon.
https://www.hmnabytek.cz/koupelnova-skrinka-pod-umyvadlo-40-aruba-826/
Ostatní úložné prostory se v malých koupelnách vyplatí orientovat spíše do výšky. Ideálním řešením jsou pro to závěsné skříňky (pokud máte opravdu miniaturní koupelnu, vybírejte závěsné skříňky s co nejmenší hloubkou).
https://www.hmnabytek.cz/koupelnova-skrinka-zavesna-twist-white-830/
Tip! Vybírejte si koupelnový nábytek v lesklém provedení, které opticky zvětšuje.
Když máte koupelnu jako taneční sál…
Dalo by se snadno říci, že majitelé velkých koupelen to mají jednodušší. V lecčem možná ano, ale také mohou při jejím zařizování udělat mnohem více chyb.
Využijte všechny výhody velkého prostoru
Pokud máte k dispozici dostatek prostoru, vyhrajte si s ním a zkuste využít všechny jeho přednosti. Například si, na rozdíl od majitelů menších koupelen, můžete dovolit volně stojící vanu, která působí sama o sobě nádherným dojmem. Můžete si také vyhrát s obložením stěn, a to jak co do tvaru, tak i barev obkladů: povoleny jsou pro vás i tmavší barevné odstíny nebo mozaikové obklady.
Držte se stylu a barevné palety
Ideálně ještě před výběrem obkladů byste si měli ujasnit, v jakém stylu a jaké barevnosti chcete svou koupelnu zařídit. Nejlépe působí kombinace 2-3 barev, buď kontrastních, anebo tzv. tón v tónu. Stylově se pak můžete (ale nemusíte) přizpůsobit zařízení ostatních prostor vašeho domu, případně se inspirujte z našeho výběru stylů níže:
Moderní minimalistická koupelna
Rustikální koupelna ve stylu Provence
Industriálně minimalistická koupelna
Starožitný romantický styl koupelny
Ať už bude vaše volba jakákoliv, vždy si pamatujte, že nejdůležitější je, aby zařízení koupelny vyhovovalo vám a vaší rodině.