Jídelní stůl je ústředním bodem kuchyně či jídelny. Scházíte se u něj nejen s rodinou, ale například také s přáteli. Proto je důležité, aby poskytoval dostatek míst pro sezení a také aby měl každý strávník kolem sebe dostatek prostoru.
Při výběru jídelního stolu se zamyslete nad tím, k jakým účelům jej budete využívat. Budete u něj jen jíst nebo také psát úkoly s dětmi a věnovat se dalším činnostem? Účel, velikost prostoru i počet strávníků vám pomůže v rozhodování, zda si pořídit klasický nebo rozkládací jídelní stůl.
Co rozhoduje o velikosti
Správná velikost stolu je z hlediska komfortu nejdůležitějším parametrem. Nezapomeňte, že příliš velký stůl by mohl zabírat zbytečně moc místa a tím komplikovat procházení. Naopak malé rozměry stolu ubírají na pohodlí sedících. Zvažte tedy počet osob, který bude u stolu pravidelně sedět, ale také velikost místnosti.
Rozkládací vs. klasický jídelní stůl
Jestliže stůl využíváte pouze pro konzumování jídla a celoročně k němu zasedáte jen ve čtyřech, je zbytečné si pořizovat obrovský nebo rozkládací stůl. Funkci rozložení patrně nevyužijete a u velké jídelní desky si budete v malém počtu připadat vzdálení a odcizení. Potkat se u jídelního stolu totiž není jen o hodování, ale také o tom, že proberte zážitky a novinky uplynulého dne.
Pro rozkládací stůl se rozhodněte v momentě, když víte, že jej budete využívat multifunkčně a počet strávníků se bude pravidelně měnit. Jestliže je právě vaše domácnost tou, ve které se schází kamarádi i rodina při nejrůznějších příležitostech, je pro vás rozkládací stůl jako stvořený. Dostatek místa nabídne i dětem, které si na něm budou psát úkoly nebo na něm budou kreativně tvořit.
U rozkládacího stolu je důležité zohlednit kolik místa navíc po rozložení poskytne, ale také mechanismus rozložení a snadnou manipulaci.
Myslete na rozměry místnosti
Pamatujte, že tvar i velikost stolové desky by měl odpovídat prostorovým možnostem pokoje. Minimální prostor pro jednu osobu sedící u stolu by měl být 60 × 40 cm a pohodlné sezení vám zaručí výška okolo 75 cm. Neopomenutelnou hodnotou je také prostor mezi stěnou a stolem. Vzdálenost od stolu ke stěně by měla být minimálně 60 cm, komfortnější je však 75 cm. Nebudete mít problém s odsunutím židle ani s volným průchodem kolem nábytku.
Pokud si potřebujete co nejlépe představit, kolik prostoru vám sůl v místnosti zabere, můžete na zem položit prostěradlo a složit jej na takový rozměr který odpovídá stolu. V případě, že si pořizujete stůl rozkládací, prostěradlo snadno upravíte i do většího rozměru.
Tvary a velikosti jídelních stolů
Standardně na trhu narazíte na kulaté, čtvercové a obdélníkové provedení, z nichž každé je zpravidla k dostání i s rozkládacím mechanismem.
Obdélníkové stoly
Na trhu mají dominantní postavení, jedná se tedy o nejběžnější tvar. Hodí se především do prostornějších místností, ve kterých nabídnou dostatek místa i většímu počtu osob. Jestliže máte menší jídelnu, můžete prostor ušetřit tím, že místo židlí ke stolům pořídíte lavice, které můžete zasunout pod stůl.
Čtvercové stoly
Hodí se pro menší počet osob a skvěle budou korespondovat s jídelnou ve tvaru čtverce. Jsou ideální volbou v případě, že vaše domácnost čítá dva až čtyři členy. Výhodou tohoto tvaru je intimita, kterou poskytuje.
Kulaté stoly
Zabírají poměrně dost místa, proto se hodí do velkých prostorů. Skvěle se vyjímají ve čtvercovém půdorysu. Jejich výhodou je to, že k nim může pohodlně zasednout i větší počet lidí. Navíc neurčují postavení, jelikož nikdo nesedí v čele. Mějte na paměti, že menší počet osob se u velkého kulatého stolu může cítit osaměle.
Pamatujte, že rozkládací stůl je pro vás jasnou volbou tehdy, pokud u něj zasedá proměnlivý počet strávníků a kromě stolování se využívá i k jiným aktivitám.