Evropský koloniální styl se znovu vrací do moderních domácností. A není divu: je úžasnou inspirací jednoduché, účelné a přitom majestátní architektury. Využijte kombinaci masivního nábytku a klidných barev, se kterou vykouzlíte opravdové teplo domova.
Kolonizátoři, kteří připlouvali z Evropy do celého světa, s sebou přinášeli také své představy o tom, jak by měl jejich domov vypadat. Do svých představ ovšem zakomponovali i exotické prvky, které si pak při návratu do Evropy brali s sebou. Vznikla tak kombinace kultur, která je pro svůj exotický nádech oblíbená dodnes.
Koloniálnímu stylu vévodí masiv
Základním materiálem koloniálního stylu je dřevo. Lidé s sebou totiž po dlouhých cestách neměli skoro nic a své domy si museli vystavět z toho, co bylo kolem. Koloniálnímu stylu tak vévodí tmavé dřevo, jako je teak, tis nebo palisandr.
Každý pokoj si zaslouží svou dominantu. V ložnici je to postel nebo šatní skříň, v pokoji velká komoda, v kuchyni to může být mohutný jídelní stůl. Koloniální styl je oblíbený také pro pracovny, ve kterých je vždy dominantní pracovní stůl a ohromná knihovna.
Vytvořit v koloniálním stylu dominantní kousek nábytku není nic složitého – tmavé masivní dřevo poutá pozornost samo o sobě. I proto platí, že byste to neměli přehánět se složitými tvary. Vše musí mít svůj účel. Neznamená to, že byste se museli vzdát estetických detailů nebo jemného vyřezávání do dřeva, ale neměli byste to přehánět.
Nebojte se experimentovat
Nejčastěji jsou součástí koloniálního stylu skříňky, knihovny, stoly a komody z masivu, které jsou často vyřezávané různými motivy. Koloniální styl je ideální pro lidi, kteří rádi cestují a poznávají další kultury. Stejně jako kolonizátoři před staletími si mohou ze svých cest přinést suvenýry, kterým to v podobně zařízeném pokoji bude slušet.
Ať už dáváte přednost Africe, Indonésii nebo Orientu, platí, že byste je mezi sebou neměli míchat a držet se pouze jednoho stylu.