Netušíte, co si představit pod záhadnými zkratkami OSB, MDF, LTD a DTD, se kterými se setkáváte u výrobků z dřevotřískových a dřevovláknitých desek? Udělejte si v nich jasno jednou provždy a usnadněte si tak výběr nábytku, který bude vyhovovat vašim požadavkům i finančním možnostem.
Jednotlivé dřevotřískové a dřevovláknité desky, označované zkratkami OSB, MDF, LTD a DTD, se od sebe odlišují typem dřevěné drti, jejím uspořádáním i druhem pojiva. V důsledku toho vykazuje každý deskový materiál jinou pevnost, tvrdost i mechanickou odolnost. Zatímco některé typy desek nacházejí využití především ve stavebnictví, jiné jsou oblíbeným materiálem pro výrobu nábytku, který vyniká svým moderním vzhledem a nižší cenou ve srovnání s masivem.
OSB: Moderní materiál pro dřevostavby i designové podlahy
OSB (oriented strand board) vzniká slisováním plochých dřevních třísek ze smrku nebo borovice do tří až čtyř vrstev. Jako pojivo se nejčastěji využívá umělá, voděodolná pryskyřice. Velké pevnosti a odolnosti materiálu je dosaženo především rozdílnou orientací třísek v okrajových a vnitřních vrstvách desky.
Častěji než k výrobě nábytku se OSB desky využívají při pokládání podlah v interiérech a při budování dřevostaveb, kde se osvědčily zejména díky svým vynikajícím tepelně i zvukově izolačním vlastnostem.
DTD jsou základem pro výrobu dýhovaného i laminovaného nábytku
DTD neboli dřevotřískové desky jsou vyráběny spojením dřevěných třísek, pilin a hoblin organickým lepidlem za působení tepla a tlaku. Jejich hlavní výhodou je nízká cena, díky které se hojně využívají v truhlářství i ve stavebnictví.
Kvůli nízké odolnosti dřevotřískových desek proti vlhkosti je při výrobě nábytku většinou nutné provést jejich povrchovou úpravu. Kromě laminování je jednou z možností i dýhování, které spočívá v polepení dřevotřísky tenkým plátem dřeva. Bez dalších úprav se dřevotřískové desky využívají zejména při výrobě sedacích souprav.
LTD aneb cenově dostupný nábytek do kuchyně i koupelny
Zalaminovaná dřevotřísková deska neboli LTD se vyznačuje vysokou odolností proti vlhkosti a snadnou údržbou. Je proto mimořádně vhodná pro výrobu nábytku do koupelen a kuchyní. Při laminování povrchu desky se využívá speciální dekorační papír, který je následně zalitý melaminovou pryskyřicí. Velikou předností lamina je široká nabídka barev a vzorů dekoračního papíru, který dokáže věrně imitovat například texturu dřeva.
Při výběru nábytku z LTD je důležitým parametrem tloušťka lamina, od které se odvíjí odolnost i životnost desky. Hrany laminovaných desek bývají zakončeny vrstvou speciálního plastu, označovaného zkratkou ABS, která chrání dřevotřískový materiál před vlhkostí.
Lamino bývá často zaměňované s materiálem, který se nazývá laminát. Ten je však výrazně pevnější a využívá se při pokládání podlah či k potahování dřevotřískových desek, ze kterých se vyrábějí kuchyňské pracovní plochy.
MDF nabízí vysokou pevnost i nepřeberné tvarové možnosti
MDF (medium density fiberboard) je středně tvrdá deska, která se vyrábí lisováním dřevních vláken bez použití lepidla. Na rozdíl od dřevotřískových desek se proto vyznačuje rovnoměrnou a kompaktní strukturou, která zajišťuje pevnost desky a umožňuje její snadné opracovávání například frézováním. Po nalakování nebo potažení PVC fólií jsou dřevovláknité desky vhodným materiálem pro výrobu odolného obývacího či kuchyňského nábytku s hladkými i profilovanými dvířky.
Využijte výhod moderních materiálů bez obav o vaše zdraví
Obavy z toho, že by se z lepidel dřevotřískových desek mohly do interiéru uvolňovat zdraví škodlivé páry formaldehydu, byly dnes již beze zbytku vyvráceny. Koncentrace formaldehydu je v moderních lepidlech mnohonásobně nižší, než tomu bývalo dříve, a potenciálnímu úniku par spolehlivě zabrání potažení desek laminem, dýhou nebo fólií.
Protože nábytek z dřevotřískových i dřevovláknitých desek splňuje veškeré předpisy a normy o zdravotní nezávadnosti, můžete si jeho moderní vzhled i příznivou cenu užívat zcela bez obav.