Nábytek z kvalitního dřeva je klenot, který vám v domácnosti vydrží až po desetiletí. I o to nejkvalitnější dřevo je ovšem nutné se správně starat, čistit jej a udržovat. Jelikož dřevo lehce saje tekutiny, je důležité jej čistit okamžitě.
Najde se několik způsobů péče o dřevěný nábytek, jimiž se můžete nechat inspirovat a vybrat si pro vás vhodnou techniku údržby.
Jak a čím pečovat o dřevěný nábytek
Na údržbu je nutné myslet už při běžných každodenních činnostech. Vyplatí se vám pořídit si různé tácky a podložky pod nápoje, abyste zamezili zbytečným skvrnám od tekutin.
Není vhodné umisťovat dřevěný nábytek v blízkosti otevřeného ohně či krbu, protože teplo může měnit podobu dřeva a deformovat jej.
Rozhodně je také důležité pravidelné utírání prachu prachovkami z mikrovlákna a používat vhodné přípravky na čištění, jako jsou různé spreje a krémy, jež mají speciální složení. Dávejte si ovšem pozor na nadměrné používání těchto přípravků, protože po smíchání s prachem můžou na povrchu dřeva vytvořit mastný film.
Nejlepší oleje na dřevěný nábytek
Olejování dřevěného nábytku je prastará technika, která se dochovala až dodnes. Vhodný olej vytvoří na povrchu dřeva zrnitý vzor, který zabrání před jeho poškozením, a navíc dá vyniknout krásám přírodního materiálu.
Výhody oleje:
- aplikuje se jednodušeji nežli vosk a lak,
- povrch dřeva po čase nepraská,
- chrání před vlhkostí a ultrafialovým zářením.
Je vhodné olejovat dřevěný nábytek externí i interiérový, na trhu najdete několik druhů vhodných olejů a k jejich aplikaci vám postačí menší štětec nebo jemný hadřík. Je také důležité vědět, jestli se chystáte olejovat dřevěný stůl na zahradní terase nebo ten v obýváku.
V žádném případě na olejování dřevěného nábytku nepoužívejte klasické jedlé oleje, jejichž složení k údržbě není vhodné. Dejte přednost olejům smíchaným přesně na úpravu dřeva, které na trhu najdete bezbarvé i barvící.
Jak odstranit mastnotu ze dřeva
I když se snažíte o svůj nábytek ze dřeva pečovat, někdy se přece jen stane, že potřebujete vyčistit mastnou skvrnu například ze stolu či dřevěné lavice v jídelně. Oplatí se neotálet, protože olej do dřeva rychle proniká a skvrna na sebe poté lepí také prach a další částice, což vede k poškození celkového vzhledu.
Obyčejný ocet, který je lehce dostupný v téměř každé domácnosti, je přírodním pomocníkem proti mastnotě. Stačí jej smíchat s horkou vodou a hadříkem danou skvrnu jemně očistit. Stejným způsobem vám poslouží také jemný čistící prostředek na nádobí.
Na závěr čištění se doporučuje použít včelí vosk, jenž hadříkem krouživými pohyby jemně vetřete do povrchu dřeva.
Dřevěný nábytek za trochu péče stojí
Péče o dřevěný nábytek nezabere tolik času, jak se na první pohled může zdát. Navíc se vám odvděčí tím, že vaší domácnosti bude sloužit i v daleké budoucnosti.