Dětský pokojíček je pro naše děti, které chtějí mít také svůj svět , podobně jako dospělí máme svůj byt či dům. Mělo by to být místo, kde si dětí budou hrát, spát, trávit čas se svými kamarády a při tom všem budou obklopeni věcmi a hračkami, které nezbytně potřebují. Co by to mělo být u těch nejmenších?
První pokojíček svému dítěti zařizujeme obvykle okolo dvou let věku. V tomto období zařizují dětský pokoj především rodiče, kteří samozřejmě chtějí pro dítě jen to nejlepší a na rozdíl od dítěte přesně vědí, co to je. Ale řídit se při výběru jen rozumem také není optimální. Měli bychom si přizvat k výběru nábytku a zařízení do pokoje i dítě, které s ohledem na svůj věk je schopné dát najevo, co se mu líbí.
Vybavení dětského pokoje
Dítě se rychle vyvíjí a roste a proto je třeba myslet právě u prvního zařizování dětského pokojíčku. Samozřejmě se nevyhnete pozdějším úpravám, které jsou spojeny především s obdobím nástupu do školy, kdy začkou plnit svoji funkci další kusy nábytku - např. psací stůl, ap., ale pokud nechcete obměňovat veškeré zařízení každé tři roky, ideální je zvolit nábytek rostoucí. Ten funguje na principu snadného rozebrání a opětovného sestavení. Například z přebalovacího pultu sestavíme stolek, nebo postel pro předškoláka snadno proměníme na lůžko pro teenagera atd. Dítě tak bude mít v každém období přesně to, co potřebuje. Nejideálnějším řešením je poskládat si dětský pokoj ze sektorového nábytku, kde se dají zakoupit jednotlivé kusy nábytku každý zvlášť a posléze jen můžeme dokupovat kusy nábytku které budeme potřebovat. (U nás si můžete vybrat např. ze sestavy dětského nábytku LORENTO, KOMI, MIKI, LABYRINT, NEMO, COMPLEX, ap.)
Kojenec
- nepotřebuje vlastní pokoj, ale měl by mít své zákoutí s hračkami, které stačí mít i v kartonových boxech určených přímo pro tyto hračky, důležitá je bezpečná postýlka s tvrdou matrací... Samozřejmostí pro maminky by měla být komoda s přebalovacím pultem. (U nás si můžete vybrat GRETA, HUBI, SIMPLE, FUN, KARIN, ap.)
Dítě do tří let
- potřebuje dostatek prostoru na hraní, první pracovní stolek pro vývoj zručnosti (při kreslení, stříhání, lepení apod.), skříňku, či komodu na hračky a skříň, nebo komodu pro jeho oblečení.
Předškolák
- je vhodné dětský pokoj vybavovat ve spolupráci s dítětem, pomůžete tak rozvíjet jeho fantazii, dítě v tomto věku také začíná vyžadovat určité soukromí a mělo by mít pocit, že jeho pokoj je opravdu jen pro něj a je opravdovým zázemím.
Ať si hraje
Dětem v předškolním věku by v pokoji neměl chybět pracovní stůl, na kterém si mohou kreslit, stříhat, modelovat, lepit, vybarvovat omalovánky i psát svoje první písmenka. Také je důležité začlenit do interiéru prvky vybízející k fyzické aktivitě, např. houpačku. Dítě by mělo mít dobře osvětlené místo na hraní a jednoduché úložné prostory na hračky, (kartonové boxy, či komodu), ke kterým bude mít dobrý přístup bez jakýchkoli překážek, a může se tak učit si po sobě hračky uklízet. Důležité jsou elementy v prostoru pokoje, které podněcují hru. Hra totiž souvisí s tvůrčí fantazií a potenciální uměleckou schopností, rozvíjí chápání abstraktních pojmů i logického myšlení. Vše by tedy mělo hlavně podporovat fantazii - od svítidla až po koberec.
Dítě musí mít pocit, že dětský pokoj je jeho svět a nechat mu tam dostatek volnosti na hraní, ale hlavně i svého soukromí.