Látka
Textilie (z latinského textilis- tkaný) je souhrnný název pro textilní vlákno a výrobky, které obsahují nejméně 80 % váhového množství textilních vláken. Textilní výroba je staré řemeslo, jež bylo k nepoznání změněno technologickým pokrokem. Naprostá většina textilií dnes pochází z hromadné nebo sériové průmyslové výroby. Na jejich hodnotě má však přes pokročilou mechanizaci a částečnou automatizaci poměrně vysoký podíl lidská práce. Z toho důvodu se textilní výroba přemísťuje do zemí s nižšími mzdovými náklady a v regionech s vysokou životní úrovní téměř vymizela. Základem každé textilie je vlákno. Vlákno se ve výjimečných případech používá v nezměněném stavu, jinak se podle účelu dalšího použití zpracovává předením, plstěním, vpichováním, prošíváním, lisováním, a lepením.
Potahové látky je možné si vybrat z obrovské škály. Výhodou látkového provedení například u látkových sedaček je, že jakmile se Vám přestane líbit nebo se poškodí - stačí ji nové potáhnout - přečalounit.
Údržba látky: Při správnem ošetřovaní lze prodloužit životnost nábytku. Na údržbu a čistení je vhodná měkká houba, měkký bavlněný hadřík nebo šamponovací hadice. Povrch se čistí jemnými, pomalými krouživými pohyby bez tlaku.
Jak si poradit se skvrny na látce: Vlažnou šamponovou vodou odstráníte kakao, rtěnku, saze, mastnotu, zvratky a smůlu. Alkoholické a nealkoholické nápoje z látkového povrchu nejdřívě odsajte savým hadříkem nebo papírem a poté očistěte vlažnou šamponovou vodou. Pokud Vám nechtěně kápl vosk na látkový nábytek - v žádném případě jej nežehlete! Vosk opatrně rozdrobte na co nejmenší kousky a odstraňte a pak vyčistěěte pomocí 90% lihu. Našli ste zaschlou krev nebo rez? Nevadí! Pomocí kyseliny citrónové to zvládnete - do roztoku ze 100ml vody a 1 lžíce kyseliny citrónové mírně navlhčite bílý měkký hadřík a jemně čistěte od středu ke kraji. Na ostatní skvrny raději použijte pomoci specializovaných odborníků.
Doporučení pro péči o látkové povrchy: Nikdy nepoužívejte syntetická rozpouštědla a ředidla, kterými byste potah jen poškodili. Výjimkou je čistý benzín, líh nebo kapaliny určené k odstraňování skvrn z látek. Nejdřívě však doporučujeme tekutinu vyzkoušet na malý kousek, který není vidět - spodní strana. Také nikdy nepoužívejte čistí líh - vždy nařeďte vodou. Lepidlo nebo trvdé zaschlé skvrny nikdy neodstraňujte nehtem nebo ostrým předmětem - mohlo by dojít k poškození látkového povrchu.